50 let Gymnázia Karla Čapka Dobříš

Hlavní stránka > Škola > Ředitelé >

 
doplnit
foto

Ohlédnutí

Jaromír Žák

 

Střední škola v Dobříši slaví padesát let své existence, já jsem v ní strávil celých třicet. Po promoci v roce 1961 a jednom školním roce v Novém Kníně jsem nastoupil na umístěnku na školu v Dobříši - tehdy zde byla jen jedna - dnes se jí říká "stará". Zahrnovala v sobě všechny třídy od první po jedenáctou, postupně střídala názvy i organizační strukturu. Nemíním ale psát její historii, ta bude jistě popsána na jiném místě.

Na co vzpomínám rád

Na kolegy a kolegyně z pedagogického sboru, z nichž mnozí již nejsou mezi námi, kteří nám začátečníkům pomáhali radou a příkladem, na stovky žáků a studentů, kteří prošli takříkajíc našima rukama a při setkáních s nimi je cítit oboustranná radost.

Dále na mimořádně pozitivní vztahy mezi žáky a učiteli, což byla skutečnost na jiných školách nevídaná. Proto také naší školou prošlo mnoho studentů i z jiných měst našeho kraje, kde stavovský rozdíl mezi studenty a profesory byl podstatně hlubší.

Na budování nové budovy gymnázia, která byla původně míněna jako další pavilon základní školy. Naštěstí se však plán změnil a budova byla předána gymnáziu. Za zmínku stojí, že byl vybudován svépomocí, prací všech občanů města.

Na co vzpomínám nerad

Na tvrdé nátlaky ze strany nadřízených orgánů v oblasti náboru studentů na studium na vojenských vysokých školách. Všichni ředitelé byli doslova terorizováni v případě neplnění směrných čísel, které škola dostala příkazem. Dnes, v době omezování počtu vojáků, to zní téměř komicky.

Na "nájezdy" inspekcí, které často vykonávali lidé nevalné odborné, zato však politicky požadované úrovně. To se odráželo pak i v neobjektivním hodnocení navštívených škol.

Na směšně malé finanční prostředky, jimiž škola disponovala, takže při koupi třeba i jediné židle bylo nutno zvažovat, může-li si to dovolit. Ať vzpomínám jak vzpomínám, působí na mě vzpomínkový optimismus, dle něhož si pamatujeme víc lepší momenty u minulosti než ty špatné. I dnes kritizované brigády studentů v zemědělství nebo třeba i v modřanské "orionce" patří rozhodně mezi vzpomínky kladné, aspoň v mé paměti.

Co mě mrzí

Že jsme vinou tehdejší doby nemohli daleko dříve realizovat ideu gymnázia v dnešní podobě a dosáhnout jeho čestného názvu. Že se přerušily (nebo snad zanikly?) vztahy mezi naší školou a školami v zemích na východ od naší hranice. Mám na mysli hlavně Slovensko. Je to škoda. Dříve jsme směli udržovat styky nejvýše s NDR, což byla nejzápadnější země. Dnes, kdy je otevřen celý svět, sami otvíráme dveře pouze na západ. Jestliže se mýlím, budu jen rád.

Že stále méně studentů pedagogických oborů nastupuje do škol, ale to není specifikem jen dobříšského gymnázia.

Závěrem

Jsem rád, že jsem mohl tak dlouho na škole působit, že dobříšská veřejnost kladně hodnotí působení většiny profesorů, kteří na škole vyučovali a vyučují.

nahoru
© Gymnázium Karla Čapka Dobříš, 2003.